Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były szczególnie burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej odkrycia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra a potem nastał XX wiek i stała się królową metali szlachetnych, jakiej nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje trzydzieści razy rzadziej niżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą i srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednakże szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne i chemiczne.
Jak szczególnie cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można otrzymać za pomocą Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej wartość.
Stawka platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy czy też objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej wartość w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj również dostrzegamy spadek jednakże mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie oddziałuje na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od pokrewnych czynników, które wpływają na wartość srebra czy złota. lecz co tak naprawdę na nią oddziałuje ? Na cenę platyny wpływają trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny i inflacja. Jest to jednak szczególnie intuicyjne dla nas, jednakże to nie wszelkie czynniki.
Stawka platyny uzależniona jest jeszcze od wpływy Republiki Południowej Afryki i sektora motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie wyjątkowe czynniki, a dlaczego one? RPA jest światowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio oddziałuje na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż owego metalu jest tam stosowana, przeto skoro rynek motoryzacyjny na całym świecie będzie osłabiony stawka platyny się zmieni.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 26.05.2023 22:48:43)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.